T.: +371 26667444

Laikrakstā Liesma: «Eņģeļa pasts» ir NSUS biedrības (No Sirds Uz Sirdi) dibināts labdarības projekts, kas vēlāk kļuvis par sociālo uzņēmumu ar mērķi veicināt sociālo un emocionālo labklājību sociāli mazaizsargāto personu grupām visā Latvijā.

Viņu zināmākais projekts «Ziemassvētku vecīša darbnīca» šogad darbojas jau desmito gadu. Šī projekta laikā tiek vāktas dāvanas sociālās aprūpes centru iemītniekiem visā Latvijā. Šogad projektam pieteikti 5704 cilvēki no visiem Latvijas reģioniem, un uz šo brīdi kopumā ir rezervēta jau 571 dāvana. No Valmieras novada šim projektam bija pieteikusies Biedrība «REACH» Senioru nams «Zilaiskalns», un 28 cilvēki no šī senioru nama gaida dāvaniņas svētkos. Šis dāvināšanas princips ir vienkāršs – rezervē dāvanu, to sagatavo un nosūti uz konkrēto aprūpes centru paša izvēlētajam cilvēkam. Sagatavojot dāvanu, ir jāatceras, ka sociālās aprūpes centru iemītniekiem ir svarīgs prieks un pārsteigums, līdz ar to šī projekta ietvaros, vadoties pēc izvēlētā cilvēka apraksta, dzimuma, vecuma, ir jāsarūpē pārsteiguma dāvaniņa, kurā varētu būt kaut kas no «Eņģeļa pasta» ievietotā ieteicamo dāvanu saraksta, ko var atrast viņu mājaslapā www.engelapasts.lv, dāvaniņai jābūt 20 – 30 eiro vērtībā. Šo desmit gadu laikā, kopš darbojas projekts «Ziemassvētku vecīša darbnīca», kopumā sagādātas 26649 dāvanas, tāpēc uz sarunu aicinājām «Eņģeļa pasta» idejas autori un vadītāju LĪGU UZULNIECI BOKUMU.

Nedaudz atskaties, kā jums šo desmit gadu laikā ir gājis! 

Desmit gadi liekas liels skaitlis, bet, tā apdomājot, šos visus gadus ir neatlaidīgi strādāts, tāpēc loģiski, ka esmu nonākusi līdz šādai jubilejai. Pats sākums bija 2014. gada decembris, kad tika sagatavotas 65 dāvanas bērniem no viena aprūpes centra. Bērni zīmēja un rakstīja vēstules, aprūpes centra komanda man tās iesūtīja, un brīvā formātā to publicēju Facebook platformā. Protams, bailes bija lielas, vai tas izdosies? Jo ko tādu organizēju pirmo reizi un nevēlējos pievilt bērnus, tajā pašā laikā negribēju vilties arī tajā, ka esmu apņēmusies ko tādu darīt. Tomēr pieteicās viens cilvēks, piesaistot savus draugus, paziņas un darba kolēģus, un visas 65 dāvanas tika sarūpētas. Sākums visiem ir grūts, bet amats man bija rokā, un tad 2015. gadā bija sarūpētas 150 dāvanas, 2016. gadā 550, bet 2017. gadā jau 1300 dāvanas. Jau 2017. gadā sapratu, ka man vairs neder excel tabula ar dāvanu sarakstiem, kur es manuāli rezervēju katru dāvanu, bija pienācis brīdis, kad vajadzēja izveidot datu bāzi. To pati es nevarēju izdarīt, tad atradu veidu, kā to izdarīt, un tas notika, pateicoties manam brālim Jānim Uzulniekam un sociālajam statusam, jo Ziemassvētku vecīša darbnīcas projektam par godu nodibināju sociālo uzņēmumu «Eņģeļa pasts», kam nākotnē pievienojās vēl daudzi un dažādi sociālie projekti, kas darbojas arī šodien. Tā radās «Eņģeļa pasts» un pati platforma, tāpēc 2018. gadā, kad pirmo gadu darbojās datubāze un platforma, tika savāktas 7000 dāvanas sociālās aprūpes centriem visā Latvijā.

Smagāks periods nenoliedzami bija pandēmijas laiks, kas mazināja cilvēku iespēju piedalīties. Cilvēki sāka uztraukties par finansēm, tās pieturēt, un tas ietekmēja dalību gan Ziemassvētku, gan citos «Eņģeļa pasta» projektos, jo tā nav maize. Bez tā cilvēki varēja iztikt. Vienīgais uzrāviens bija 2021. gadā, jo cilvēki kovida laikā bija mazliet iekrājuši naudu un to vēlējās iztērēt – tika sagādātas 5300 dāvanas.

liesmaseniore

Tie skaitļi ir iespaidīgi, un jāsaprot, ka aiz katras dāvanas tomēr stāv cilvēks…

Jā, visā šajā laikā es, veidojot sociālos projektus, aizdomājos un rūpējos par katru konkrēto Annu, Pēteri, Jāni. Man ir svarīgas katra cilvēka emocijas, viņu labsajūta. Visi projekti, kuros es darbojos arī ārpus «Eņģeļa pasta», ir vērsti uz cilvēku.

Jā, es skatījos, ka Ziemassvētku projekts jums nav vienīgais.

Tāpēc, ka jau kopš 2014. gada tā pamatdoma ir bijusi tāda, ka esmu izveidojusi projektus, kas strādā 365 dienas gadā. Kā sabiedrība vēlas piedalīties – tas jau ir kas cits. Nevaru likt piedalīties, jo līdzīga veida projektu Latvijā ir diezgan daudz. Šajos projektos ir trīs iesaistītās puses – es, kas esmu izveidojusi šos projektus un tos administrēju, ir sociālās aprūpes centru komandas, kas no savas puses izdara mājasdarbu, un tad ir ziedotājs, kas piedalās. Ja kāds no šiem zobratiņiem nedarbojas, tad arī nekas nenotiek.

Tomēr es gribētu teikt, ka «Ziemassvētku vecīša darbnīca» ir jūsu viszināmākais projekts…

Mums sabiedrībā ir tāda tendence, ka cilvēki vairāk sarosās uz Ziemassvētkiem. Es teiktu, ka 70% no «Eņģeļa pasta» auditorijas aktivizējas tieši uz Ziemassvētku laiku. Tā ir iegājies, ka tad vairāk tiek runāts par labajiem darbiem un sirsnību, tad arī ir svētku sajūta, ja vēl ir sniegs, kā tas ir šobrīd, tad tā svētku sajūta ir vēl lielāka. Teikšu godīgi, ka uz citiem svētkiem, piemēram, Jāņiem vai Lieldienām, nav tik liela līdzcilvēku atsaucība sniegt atbalstu citiem. Un tā vienkārši ir.  Tomēr «Eņģeļa pasts» darbojas visu gadu, un ir iespējams piedalīties dažādos projektos visa gada garumā.

Vai uz Ziemassvētkiem tiek savāktas visas dāvaniņas, kas ir pieteiktas?

«Eņģeļa pasts» dod iespēju apdāvināt visus platformas sarakstā esošos cilvēkus, bet neesam vienīgie visā Latvijā, kas to dara. Gan cilvēki lokāli gatavo dāvanas, gan aprūpes centri nekad nepieļauj, ka svētkos kāds paliek bez dāvanas. Vai «Eņģeļa pasta» dāvaniņas ir visiem? Nē, nav, un tāda ir realitāte. Visus sarakstā esošos cilvēkus izdevās apdāvināt tikai 2018. gadā (pirmais «Eņģeļa pasta» platformas gads), kad tika nosūtītas 7000 dāvanas.

Cik ilgu laika posmu vācat dāvanas?

«Ziemassvētku vecīša pastu» es jau vairākus gadus pēc kārtas atveru 11. novembrī. Un par to sāku informēt jau kādu mēnesi, pusotru iepriekš. Tie, kas ziedo regulāri, jau zina, uz kuru laiku gatavoties, mums šogad dāvanas rezervēja uzņēmums, kas piedalās jau piekto gadu. Un projekts oficiāli iet līdz gada beigām, bet es to vienmēr pagarinu līdz savas mammas dzimšanas dienai – 10. janvārim. Manas mammas vairs nav, bet viņa ir tas cilvēks, kā dēļ «Eņģeļa pasta» nosaukums un projekts radās. Tad tā simboliski «Ziemassvētku vecīša pasts» ir atvērts arī neilgu laiku pēc svētkiem, ja nu kāds vēl vēlas nosūtīt kādu dāvanu. Parasti centros dāvaniņas tiks uzkrātas līdz Ziemassvētku laikam un tad kopā dāvinātas. Kā arī iespējams, ka daži centri tās izdalīs tikai janvārī, sarīkojot vēl vienu svētku pasākumu.

Vēlos no sirds pateikties visiem – ziedotājiem, SAC/VSAC komandām, manai ģimenei, kas šo 10 gadu laikā bija klātesoši visiem maniem sociālajiem projektiem, kurus esmu izveidojusi un kas darbojas arī šodien. Paldies par sirds siltumu, nerimstošu atbalstu, dalību tajos, neatlaidību un motivāciju.

Elva Jēkabsone, Liesma žurnāliste

Liesma raksts01122301